HORIZON 2020
рамкова програма з досліджень та інновацій

Національний контактний пункт за пріоритетними напрямами «Харчова безпека, стале сільське господарство, морські дослідження та біоекономіки» і «Здоров’я, демографічні зміни та добробут»

HORIZON 2020

1

Горизонт 2020 коротко

Horizon 2020 – найбільша програма ЄС з дослідження та інновацій. Програма Horizon 2020 спрямована на реалізацію більшої кількості проривів, відкриттів та прикладів світового лідерства Європи шляхом реалізації хороших ідей із лабораторії на ринку. Фонд програми складає майже 80 мільярдів євро, фінансування передбачене на семирічний період (2014 – 2020). Ці гроші стануть стимулом для додаткового залучення приватних та державних інвестиції.

 Horizon 2020 має політичну підтримку європейських лідерів та членів Європейського Парламенту. Вони погоджуються, що інвестиції у сферу досліджень та інновацій необхідні для майбутнього Європи, тому ставлять їх у центр європейської стратегії 2020 для розумного, сталого та інклюзивного зростання. Horizon 2020 дозволяє реалізувати поставлені цілі шляхом поєднання досліджень та інновацій і зосередження на трьох ключових аспектах: передова наука, індустріальне лідерство та соціальні виклики.

Ціллю є забезпечення європейських виробників передовою світовою наукою та технологіями, які є двигуном економічного зростання. Фінансування попередніх рамкових програм ЄС допомогло об’єднати науковців та промисловість як у Європі так і у світі з метою вирішення широкого спектру проблем. Їх досвід був важливим для розроблення цієї новаторської програми   – Комісія зібрала та взяла до уваги рекомендації країн-членів та Європейського Парламенту, а також уроки, винесені з попередніх програм. Повідомлення було чітким –  зробити Horizon 2020 простою для користувачів –  і вона стала такою!

Ключові пріоритети

Програма «Горизонт 2020» зосередить фінансування на трьох різних, взаємодоповнюючих пріоритетах ЄС. Ці пріоритети відповідають пріоритетам, визначеним в програмі «Європа 2020» та Інноваційним Союзом.

 Excellent  Science. Передова наука.

Цей напрямок підвищить рівень досконалості європейської наукової бази та підтримає стабільний потік досліджень світового рівня для забезпечення  довготривалої конкурентоспроможності Європи. Цей напрям полягає у підтримці найкращих ідей, розвитку талантів в Європі, наданні науковцям доступу до пріоритетної дослідницької інфраструктури, і зробить Європу привабливим місцем для найкращих учених у світі. Ця частина програми поділяється на такі напрямки:

Передові дослідження, фінансовані Європейською дослідницькою радою (ERC)

Деякі із найважливіших сьогоднішніх винаходів є результатом природньої цікавості тим, як влаштований світ. Незважаючи на те, що передові дослідження мотивовані цікавістю та рідко безпосередньо спрямовані на підтримку комерційних продуктів, вони тим не менш стимулюють незліченну кількість інновацій. Проте, передова наука є часто тією сферою, на яку зменшується фінансування під час важких економічних умов, тому ЄС підвищує рівень фінансування цієї сфери через ERC.

Фінансування: €13.095 мільярдів

Дії Марії-Склодовської Кюрі

Навчання та розвиток кар’єри допомагають підготувати провідних науковців. Надається підтримка молодим та досвідченим дослідникам у зміцненні їх кар’єри та навичок шляхом навчання та періодами стажування в іншій країні або у приватному секторі.

Це надає їм нові знання та досвід, які дозволять науковцям досягнути свого повного потенціалу.

Фінансування: €6.162 мілярдів

Майбутні технології

Забезпечення першості на полі майбутніх технологій допоможе Європі підтримувати свою конкурентоспроможність та створювати нові, високоспеціалізовані робочі місця –  а це  означає бути активним і думати на один крок вперед від інших. Фінансування від ЄС  допомагає перетворенню Європи у найбільш сприятливе середовище для відповідальної, динамічної та мультидисциплінарної співпраці над новими та майбутніми технологіями.

Фінансування: €2.696 мільярди

Інфраструктура світового класу

Дослідницьке обладнання може бути настільки складним або дорогим, що окрема команда дослідників – чи навіть країна – не зможе дозволити собі його купити, зібрати чи працювати з ним самостійно. Наприклад: лазери високої потужності які використовуються широким колом дослідників у сфері медицини, наук про матеріали, та біохімії; спеціалізовані високотехнологічні літаки; або станції спостереження на морському дні для відслідковування змін клімату.

Воно може коштувати мільйони євро і потребувати навиків передових світових експертів. Фінансування ЄС допомагає акумулювати ресурси для проектів таких розмірів і забезпечує європейським дослідникам доступ до найновішої доступної інфраструктури, що дозволяє робити нові та цікаві дослідження.

Фінансування: €2.488 мільярди

 Industrial Leadership. Промислове лідерство.

 Ця частина програми спрямована на те, щоб зробити Європу більш привабливим місцем для інвестицій у наукові дослідження та інновації (включаючи екологічні інновації)  шляхом заохочення  діяльності на замовлення бізнесу. Цей напрямок забезпечить основні інвестиції в ключові промислові технології, надасть європейським компаніям максимальні можливості подальшого розвитку, забезпечуючи їх достатнім рівнем фінансування, та  допоможе інноваційним малим та середнім підприємствам вирости до ведучих світових компаній.

Лідерство у сприянні та індустріальних технологіях

Горизонт 2020 підтримує новаторські  технології, необхідні для підтримки інновацій  по всіх секторах, включаючи сектор інформації, комунікаційних технологій (ІКТ) та космос. Ключові сприятливі технології такі як передове виробництво та матеріали, біотехнології та нанотехнології є в основі революційних продуктів: смартфони, акумулятори високої  продуктивності, легкі автомобілі, наномедикаменти, розумні текстилі та багато іншого. Європейський виробничий сектор є найбільшим роботодавцем і надає роботу 31 млн. осіб по всій Європі.

Фінансування: €13.557 мільярдів

Малі та середні підприємства (МСП) – головний постачальник робочих місць та інновацій , вони заслуговують на особливу увагу у Горизонті 2020. МСП можуть співпрацювати у консорціумі і отримувати підтримку через спеціальні інструменти, створенні якраз для невеликих високо-інноваційних компаній. Інтегрований і оптимізований характер дій в Горизонті 2020 підвищить участь МСП якнайменше на 20% (8,65 млрд євро) загального об’єднаного бюджету тем “Лідерства у сприянні та індустріальних технологій” та “Соціальних викликів”.  Цей інструмент МСП буде ключовим для забезпечення підтримки, щоб допомогти окремим підприємствам чи консорціумам підприємств, оцінити ринкову спроможність їхніх ідей на стадії високого ризику і потім допомагати їм розвивати ці ідеї далі. Також доступне фінансування для бізнес навчання та допомоги із пошуком та приваблюванням інвесторів.

Фінансування: принаймні 3 млрд євро для інструментів  МСП

Доступ до ризикованого фінансування

Інноваційним компаніям та іншим організаціям часто  важко знайти  фінансування  високо-ризикованих  нових  ідей  чи  їхнього розвитку.  Горизонт  2020  допомагає  заповнити  цей  “інноваційний розрив  через  позички  та  гарантії,  а  також  шляхом  інвестицій  в інноваційні  МСП.  Ця  підтримка  діятиме  як  каталізатор  для приваблення  приватного  фінансування  венчурного  капіталу  для досліджень  та  інновацій.  За  підрахунками,  1  євро  iнвестицій  ЄС повинно принести 5 євро додаткового фінансування.

Фінансування: €2.842 мільярдів.

Societal  Challenges Суспільні  виклики.

Цей  напрям  відповідає  пріоритетам політики  в  рамках  стратегії  «Європа  2020»  та  викликам,  які  стають  перед громадянами  Європи  та  інших  країн  світу.  Підхід,  що  базується  на  викликах, об’єднає  ресурси  та  інформацію  з  різних  областей,  технологій  та  дисциплін, включаючи  соціальні  та  гуманітарні  науки.  Це  дозволить  охопити  діяльність  від наукових  досліджень  до  виходу  на  ринок  з  новим  напрямком  зосередження  на діяльності,  пов’язаній  з  інноваціями,  такій  як  створення  експериментальних установок,  демонстраційних  засобів  та  випробувальних  стендів.  Цей  напрям дозволить встановити зв’язки з діяльністю за програмою «Європейське інноваційне партнерство». Фінансування буде зосереджене на таких напрямках:

  • Охорона здоров’я, демографічні виклики та добробут
  • Безпека продуктів харчування, стійке сільське господарство, морські дослідження та біоекономіка
  • Безпечне, чисте та ефективне використання енергії
  • Раціональний, “зелений” та інтегрований транспорт
  • Клімат, навколишнє середовище та ефективне використання ресурсів та сировини
  • Європа у світі що змінюється – об’єднуючі, інноваційні свідомі суспільства
  • Безпечні суспільства – захист свободи та безпеки Європи та її громадян

Охорона здоров’я та добробут

Всі хочуть мати довге, щасливе та здорове життя, і науковці роблять усе, що у їхніх силах, щоб зробити це можливим. Вони беруть на себе як багато сучасних поширених, так і відносно нових загроз, таких, як хвороба  Альцгеймера,  діабет  та  бактерії, які не чутливі до антибіотиків. Інвестиції у  медичні  дослідження  та  інновації допоможуть нам залишатись активними, розвивати нові безпечні та більш  ефективні  методи  лікування  та  допомагати  тримати  систему охорони  здоров’я  на  плаву.  Це  надасть  лікарям  інструменти,  які вони потребують для більш персоналізованої медицини і це покращить попередження та лікування хронічних та інфекційних захворювань.

Фінансування: €7.472 мільярдів

Безпека харчових продуктів та стале використання біологічних ресурсів

Із збільшенням кількості населення планети до 9 млрд до 2050 року, нам потрібно знайти радикально нові підходи до виготовлення,  споживання,  переробки,  зберігання,  утилізації  та видалення відходів і в той же час зменшити вплив на навколишнє середовище. Це  буде  включати  збалансоване  використання відновлюваних  та  невідновлюваних  ресурсів  землі,  морів  та океанів,  перетворення  відходів  у  цінні  ресурси,  та  стале виробництво  їжі,  харчових  продуктів,  біологічно-заснованих продуктів та  біоенергії.  У  ЄС  сільське  та  лісове  господарство, харчова  індустрія  заснована  на  біологічній  складовій  разом створюють робочі місця для 22 млн. людей і відіграють ключову роль у розвитку сільських територій та управлінні природною спадщиною Європи.

Фінансування: €3.851 мільярди

Стала енергія

Енергія є двигуном сучасної економіки, але навіть  підтримка нашого стандарту життя вимагає величезних обсягів енергії.  Як друга  найбільша  економіка  у  світі,  Європа  занадто  енерго-залежна  від  решти  країн  світу  –  а  це  енергія  отримана  від корисних копалин, яка пришвидшує зміну клімату. Таким чином, ЄС  повинен  встановити  для  себе  дуже  амбіційні  кліматичні  та енергетичні  цілі.   Фінансування  ЄС  через  Горизонт  2020  буде відігравати ключову роль у досягненні цих цілей.

Фінансування:  €5.931 мільярдів

Зелена, інтегрована мобільність

Мобільність підвищує рівень зайнятості, економічне зростання, добробут та міжнародну торгівлю. Вона також забезпечує важливі зв’язки між людьми та спільнотами. Проте, транспортна система і  те  як  ми  її  використовуємо сьогодні  не  є  сталим. Ми  занадто залежимо  від  цін на нафту, запасів якої стає все менше  і  це  зменшує  нашу енергетичну безпеку. А проблеми пов’язані із транспортом – пробки, безпека на дорогах, забруднення атмосфери –  впливають на наше щоденне життя і здоров’я. Щоб зосередитись на цих питаннях, Горизонт 2020 робить внесок у створення сталої транспортної системи, яка підходить для сучасної конкурентоспроможної Європи.

Фінансування: €6.339 мільярдів

Клімат, навколишнє середовище, ефективність ресурсів та сировинні матеріали

Період  дешевих  невичерпних ресурсів, приходить  до кінця: доступ до сировинних матеріалів та чистої води вже не є чимось  що  ми  отримуємо  автоматично.  Біорізноманіття  та екосистеми знаходяться під тиском. Рішенням є інвестування у інновації та підтримку зеленої економіки – економіки, яка у гармонії з природнім навколишнім середовищем.

Питання зміни клімату є спільним пріоритетом у Горизонті 2020 і на нього виділено 35% загального бюджету по всіх програмах.

Відходи  та  вода  є  особливими  пріоритетами. Нагромадження відходів відповідальне за  2%  вивільнення  парникових  газів  у  ЄС,  у  той час  як зростання  у  секторі  води  на  1%  може створити до 20 000 нових робочих місць.

Фінансування: €3.081 мільярдів